For FSMA members

Geležis moterims padeda sportuoti

balandžio 25, 2014

Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad geležies papildus vartojančios moterys gali efektyviau sportuoti.

Melburno universiteto mokslininkai išnagrinėjo anksčiau atliktų tyrimų duomenis apie geležies papildų poveikį sportuojančioms vaisingo amžiaus moterims. Iš daugiau kaip 6,5 tūkst. atliktų įvairių tyrimų tinkamais šiai metaanalizei buvo pripažinti 22.

Nustatyta, kad geležies papildai pagerino moterų gebėjimą sportuoti esant tiek maksimaliems, tiek ir mažesniems krūviams. Geležies gavusiųjų moterų širdies ritmas buvo mažesnis, jos suvartodavo daugiau deguonies ir turėjo daugiau jėgos.

„Tai daugiausia pastebėta su moterimis, kurios tyrimo pradžioje turėjo geležies nepakankamumą arba buvo anemiškos, taip pat ir su moterimis, kurios sportavo itin intensyviai, įskaitant ir elitines sportininkes“, sako tyrimo vadovas dr. Sant-Rayn Pasricha iš Melburno visuomenės ir globalios sveikatos mokyklos.

Jis paaiškino, kad tyrimui buvo naudojami duomenys iš daugelio atskirų nedidelių tyrimų, kurie paprastai patys vieni negebėjo išaiškinti teigiamo geležies poveikio sportuojant. „Tačiau kai mes visus tuos duomenis panaudojome metaanalizei, mes nustatėme šią įspūdingą geležies naudą“, sako jis.

Šis tyrimas yra pirmais, kai mokslininkai sugebėjo patvirtini geležies papildų vartojimo naudą sportavimo efektyvumui. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Journal of Nutrition“, praneša medicalnewstoday.com.

Dr. S. Pasricha mano, kad gautieji rezultatai gali turėti įtakos tiek sportininkų rezultatams gerinti, tiek ir visos visuomenės bendrajai sveikatai ir gerovei.

„Galbūt moteris, įskaitant stipriausias sportininkes, verta tirti dėl geležies pakankamumo ir pasirūpinti, kad joms būtų numatyta tinkama prevencijos ar gydymo strategija. Sportininkams, ypač moterims, potencialiai yra didesnė rizika patirti geležies nepakankamumą dėl to, kaip jie maitinasi, ir dėl intensyvių treniruočių sukeliamų uždegimų“, sako dr. S. Pasricha.

Kitais tyrimais yra nustatyta, kad geležies papildų vartojančios moterys dirba našiau.

Šia metaanalize taip pat patvirtinta, kad geležies nepakankamumas mažina moterų gebėjimą sportuoti. Be to, geležies trūkumas taip pat gali sukelti mieguistumą ir net letargą ir galiausiai sukelia mažakraujystę.

Geležis yra būtinas mineralas praktiškai visiems gyviems organizmams. Geležis yra sudedamoji deguonį kraujyje pernešančių proteinų dalis, taip pat reikalinga kitiems audiniams ir procesams.

Geri geležies šaltiniai yra raudona mėsa, paukštiena, sezamai, moliūgų sėklos, įvairios pupelės, lęšiai, rugiai ir įvairios lapinės daržovės. Augalinės geležies pasisavinimą smarkiai padidina tuo pat metu su maistu gaunamas vitaminas C.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, sveikam žmogui rekomenduojama geležies paros norma yra 14 miligramų.

Back to previous page