For FSMA members

Maisto papildai: atsisakyti ar rinktis atsakingiau?

kovo 16, 2009

Krentant perkamajai mūsų krašto gyventojų galiai, tenka taupyti ir atsisakyti įprastinių dalykų, dėl kurių anksčiau nesukdavome sau galvos. Maisto papildų, įskaitant vitaminus ir mineralus, vartojimas ir iki prasidedant sunkmečiui Lietuvoje nebuvo tiek paplitęs kaip daugelyje „senųjų“ Europos Sąjungos valstybių, tačiau turbūt ir Lietuvoje esama šeimų, kurių taupymo priemonių sąraše galbūt yra ir maisto papildai.

Tačiau ar verta taupyti jų sąskaita?

Jei jau tenka atsisakyti kokybiškesnio (vadinasi, brangesnio) maisto, jei apskritai sumažinome jo įvairovę, jei nebegalime sau leisti suvartoti tiek šviežių daržovių kiek anksčiau (o ir tada jų vartojome aiškiai nepakankamai), be to, jei Lietuvos šiltnamių ūkiai nebeišgali pomidorų ir agurkų  išauginti žiemos pabaigoje ar ankstyvą pavasarį, o turime verstis vien tik atvežtiniais, tai, galų gale, ką mes dabar valgome?

O čia dar ir naujausia mitybos mada – pirkti palyginti pigesnius maisto produktus Lenkijoje. Įdomu būtų pamatyti tą lenkiškąjį „maisto krepšelį“ ir išgirsti mitybos specialistų nuomonę apie jį. Iš entuziastingų spaudos pranešimų galima susidaryti įspūdį, kad visi skuba atsivalgyti pigesnės mėsos, dešrų ir konservų… Nepaisant gavėnios.

O kaip toliau dėl sunkmečio keisis mūsų mityba ir kaip tai atsilieps mūsų savijautai ir sveikatai?

Tai klausimai, kuriuos apsvarstę ir nuoširdžiai į juos atsakę, negalime likti abejingi dėl savo ir savo šeimos narių ateities.

Sprendimą dėl savo sveikatos priimsite tik jūs patys, o kad jis būtų pagrįstas, vertėtų atsižvelgti į kelis paprastus patarimus.

Visų pirma, nuolat kritiškai įvertinkite savo savijautą, o jei kyla abejonių, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Jei jis nusiteikęs prieš maisto papildus, jis yra arba nekompetentingas, arba sėdi „cheminių“ farmacijos kampanijų kišenėje, stalčiuje jau pasirengęs krūvelę užpildytų receptų. Nedvejodamas pasiieškokite kito gydytojo.

Tačiau netikėkite tuo gydytoju, kuris pats pasisiūlo parduoti maisto papildų arba jus siunčia papildų pirkti į kokį nors konkretų „kabinetą“ – toks gydytojas irgi yra patekęs į nesąžiningo verslo voratinklį.

Maisto papildus pirkite tik vaistinėse, kur dar kartą galite pasitarti su vaistininku. Nepirkite maisto papildų turgavietėse – jie greičiausiai bus nelegalūs, o kokybė abejotina, nepirkite ir iš prekybos agentų –  smarkiai permokėsite galbūt už nelegaliai įvežtus produktus, o panašios sudėties papildų, pasitarę su vaistininku, rasite bet kurioje vaistinėje.

Rūpinkitės savo sveikata, kol dar nesusirgote, stenkitės negalavimams užbėgti už akių, sekite naujausią mokslo informaciją.

Štai vien tik pastarosiomis savaitėmis pasaulio mokslinėje literatūroje paskelbtos tokios tyrimų išvados: vitaminas B12 gali apsaugoti nuo sunkių apsigimimų; luteinas gali padėti akims daug dirbant kompiuteriu; vitaminas B ir folio rūgštis senatvėje gali padėti regėjimui; kalcis gali sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu; vitamino D nepakankamumas padidina peršalimo ir gripo riziką; B grupės vitaminai gali sumažinti širdies smūgio riziką; vitaminas C gali pagerinti arterijų sveikatą ir kraujospūdį; vitaminas E rūkaliams gali ir padėti, ir pakenkti; vitaminas K2 padeda širdžiai; vitaminas B12 veiksmingai gydo stomatitą; vitaminas D priešinasi krūties vėžiui.

Šias ir kitas mokslo naujienas apie maisto papildus galite perskaityti Savigydos pramonės asociacijos interneto svetainėje. Tai socialiai atsakingų bendrovių asociacija, puoselėjanti europietiškas maisto papildų tradicijas.

Back to previous page